Тема: Значення дихання для існування організму. Система
органів дихання, її будова і функції.
Мета:
Освітня. Ознайомити із диханням як процесом, необхідним для
життя; розглянути складові частини дихальної системи
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати основні процеси дихання
та їхнє значення; визначати функції органів дихання; розпізнавати органи
верхніх та нижніх дихальних шляхів на малюнках; характеризувати їхню будову і
функції, процес дихання та його значення; уміння виділяти головне та робити
відповідні висновки; розвивати пам’ять, увагу, мислення.
Виховна. Виховувати
культуру ведення записів, виконання схем і малюнків;бережливе ставлення до
власного здоров’я та оточуючих людей.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Матеріали та
обладнання: схеми, малюнки, таблиці, мультимедійна
презентації «Органи дихання»
Основні поняття та терміни: зовнішнє дихання, внутрішнє дихання, носоглотка,
гортань, трахеї, бронхи, альвеоли, легені.
Потрібний як повітря
(Народна мудрість)
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого
досвіду учнів.
1.
Робота з
термінами.
Із
поданого переліку термінів обрати ті, які належать до теми «Дихання», а потім
відібрати тільки ті, які стосуються людини
(
серце, повітряні мішки, носова порожнина, хребет, глотка, трахея, шлунок,гортань,
зябра, шкіра, бронхи, кінцівки, легені, головний мозок, рот.
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної
діяльності учнів.
1.
Мозковий штурм
-
Зверніть увагу на
епіграф уроку, про що говорить народна мудрість?(відповіді учнів) І справді, без їжі людина може прожити кілька тижнів,
без води – кілька днів, але без повітря вона
може витримати не більше п’яти хвилин. Чому? Це ми і з’ясуємо, вивчивши тему.
(учні записують тему уроку та план роботи: 1. Які
етапи дихання. 2. Яке значення дихання 3.
Яка будова і функції органів дихання?).
ІІІ. Сприймання та засвоювання учнями
нового матеріалу.
1. Розповідь бесіда вчителя .
- За допомогою якого процесу
організм отримує поживні речовини?(травлення)
- А чим поживні речовини
доставляються до клітин?(кров’ю)
А далі клітинам для
життєдіяльності потрібна ЕНЕРГІЯ. І саме на цій стадії й виявляється сутність
дихання, основна роль якого і полягає у вивільненні енергії з поживних речовин
за допомогою кисню. Отже дихання разом із травленням є першим етапом обміну
речовин та енергії. На якому організм отримує всі необхідні речовини.
Процес дихання складається із
трьох етапів:
- зовнішнього дихання;
- транспорт газів;
- внутрішнє дихання.
2. Самостійна робота з
підручником (клас ділиться на три групи)
ст. 60, §13
-
Дайте визначення
термінам: зовнішнє дихання, транспорт газів, внутрішнє дихання.
Отже, Дихання – сукупність процесів, унаслідок яких
відбувається поглинання організмом кисню, його використання для отримання
енергії і виділення з організму
вуглекислого газу.
3. - Яка ж система органів забезпечує процеси дихання?(дихальна система)
Робота з таблицею ст. 66,
муляжами, схемами , та презентацією “Будова і функції органів дихання людини”.
4. Які
функції виконує дихальна система людини?
Сконструюйте
відповідь у вигляді схеми «Функції дихання для організму людини.», слухаючи мою розповідь.
Ми з вами уже з’ясували, що дихання постачає
повітря до легень, де і здійснюється газообмін.
Крім того дихання є важливим фактором теплорегуляції під час випаровування води з поверхні легень, або
зігрівання чи охолодження повітря під час вдиху чи видиху.
Легені виконують функцію виділення, оскільки через них виводиться вуглекислий газ і деякі леткі
сполуки.
Слиз
війчастого епітелію знешкоджує мікроорганізми, затримує пил, зволожує повітря.
Ця функція є захисною.
Гортань містить голосові зв’язки, що
призводить до утворення звуку.
До нюхових рецепторів носової порожнини
постійно надходять пахучі речовини, отже дихання має ще й чуттєву функцію.
VІ.
Закріплення знань.
1.Виберіть з наведеного переліку функцій ті, що відповідають зазначеним у таблиці органам, і впишіть у таблицю
відповідні їм літери.
Органи дихання
|
Функції
|
1. Носова порожнина
|
|
2. Глотка
|
|
3. Гортань
|
|
4. Трахея
|
|
5. Бронхи
|
|
6. Легені
|
|
Функції: А. Органи,
якими повітря потрапляє до легенів.. Б. Газообмін. В. Зігрівання й очищення
повітря.. Г. Хрящова трубка, якою
проходить повітря. Д. Утворення
звуків. Е. Має скупчення лімфатичних мигдаликів
V.Домашнє
завдання.
§ 13 “Дихальна система” (для
всіх).
Творче завдання (за вибором
учнів):
1) Скласти кросворд з теми «Органи дихання», використавши
вивчені терміни і поняття.
2)
Скласти сенкан
«Дихання»
Немає коментарів:
Дописати коментар