вівторок, 12 грудня 2017 р.

Екологічна акція гуртка "Росточок"

Тема. День зимуючих птахів.
Мета: спираючись на знання учнів, продовжувати формувати поняття «птахи» дати уявлення про зимуючих птахів і їх життя взимку, встановити взаємозв’язок між змінами в неживій природі і житті птахів;ознайомити учнів із зимуючими птахами своєї місцевості;розширити уявлення про заходи по охороні птахів взимку;формувати в дітей науковий світогляд; розвивати уважність, пізнавальний інтерес, логічне мислення, формувати уміння працювати з додатковою літературою, навички роботи в групі, опановувати методи раціонального навчання;виховувати любов до природи, бажання допомагати птахам, екологічну культуру.
Обладнання: зображення птахів, дитячі малюнки, подарунки зроблені власними руками, конверти із картками-завданнями для проведення конкурсів, плакати:
« Птахи – частина природи, без яких її краса була б неповною»,
«Ніколи не зробимо шкоди  Ми пташці у нашім краю. Ми друзі і вірні, і щирі, Бо ми бережем повсякчас Пташок, що літають у вирій, І тих, що зимують у нас»


понеділок, 11 грудня 2017 р.

Конспект уроку з хімії в 9 класі

Тема: Складання рівнянь окисно - відновних реакцій
Мета:
навчальна – дати учням уявлення про метод електронного балансу; навчити урівнювати окисно-відновні реакції методом електронного балансу;
   розвиваюча – удосконалювати вміння визначати ступені окиснення елементів за формулами сполук, передбачати поведінку у ОВР, розвивати вміння працювати за логарифмами;
виховна – формувати культуру спілкування, наполегливість у навчанні.
Тип уроку: комбінований.
Метод проведення: бесіда, гра, розповідь, робота за алгоритмом, проблемні питання, робота з дидактичним матеріалом.
Обладнання: Періодична таблиця, алгоритм визначення С.О. та складання ОВР, підручник.
“ Розум полягає не тільки у знанні,
але й у вмінні застосувати знання на ділі”
 Арістотель

суботу, 2 грудня 2017 р.

Конспект уроку з біології у 8 класі


Тема: Дихальна система. Органи дихання, їх значення.
Мета. 
Освітня. Почати формувати знання учнів про дихальну систему людини; ознайомити із диханням як процесом, необхідним для життя; розглянути складові частини системи; повітроносні шляхи та легені - органи повітряного дихання; особливу увагу звернути на значення дихання для підтримання життєдіяльності. 
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати основні процеси життєдіяльності організму та їхнє значення; визначати функції органів дихання; розпізнавати органи верхніх та нижніх дихальних шляхів на малюнках; характеризувати їхню будову і функції, процес дихання та його значення; уміння виділяти головне та робити відповідні висновки; розвивати пам’ять, увагу, мислення. 
Виховна. Виховувати культуру ведення записів, виконання схем і малюнків;бережливе ставлення до власного здоров’я та оточуючих людей.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, мультимедійна презентації «Органи дихання»
Основні поняття та терміни: зовнішнє дихання, внутрішнє дихання,   носоглотка, гортань, трахеї, бронхи, альвеоли, легені.
                                                                                     Потрібний як повітря
                                                                                     (Народна мудрість)

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
1.                Мозковий штурм(слайд2)
-                    Зверніть увагу на епіграф уроку, про що говорить народна мудрість?(йдеться про щось дуже необхідне)
Справді, без їжі людина може прожити кілька десятків днів, без води – не більше десяти днів, але без повітря вона  може витримати не більше п’яти  хвилин. Чому? Це ми і з’ясуємо, вивчивши тему.(учні записують тему уроку в зошити)

четвер, 23 листопада 2017 р.

СВЯТО ВРОЖАЮ

СЦЕНАРІЙ
«СВЯТО ВРОЖАЮ»

МАТЕРІАЛИ ВЧИТЕЛЯ БІОЛОГІЇ ТА ХІМІЇ
ФІЛІЇ ДРУЖЕЛЮБІВСЬКИЙ НВК
 КЗ «ДОБРОВЕЛИЧКІВСЬКЕ НВО»
БОРЩЕВСКОЇ Л.В.                                              

2017

Загальнопізнавальні цілі : вчити дітей бачити красу рідного краю, ознайомити їх із традиціями українського народу; ви­ховувати повагу до праці, до найдорож­чого, що є в людини — хліба, формувати естетичне сприйняття  природи та бережливе ставлення до результатів людської праці, виховувати риси дбайливого господаря; розвивати екологічну свідомість як основу для формування екологічного мислення та культури поведінки у довкіллі.
Зала, де проводиться свято, прибрана вишитими рушниками, осіннім листям, барвистими квітами, гронами калини та горобини. Столи засте­лені скатерками; тут же на рушниках різні вироби з тіста: коржі з маком, пиріжки, торти, тістечка, печиво; у плетених з верби тарілочках фрукти, овочі та квіти. На цен­тральному столі коровай та колоски жита. На сті­нах виставка  дитячі малюнки,фотографії, присвячені осені та врожаю.




Позакласний захід з біології та хімії "Останній герой"

Позакласний захід з хімії та біології «Останній герой» 

підготувала  вчитель біології та хімії 

Борщевська Л.В

Мета: на основі інтеграції знань хімії з біологією розвивати інтерес учнів до природничих наук
ХІД ЗАХОДУ
Учитель.
Доброго дня, діти. Сьогодні ми проведемо гру «Останній герой». Для перемоги потрібні знання, винахідливість, уміння логічно мислити, біти уважним і активним.
ПРАВИЛА ГРИ
У нас є дві команди по чотири особи. Після кожного випробування  команда яка програла шляхом таємного голосування «викидає» одного гравця. Коли залишиться всього чотири особи, вони об’єднаються в одну команду. І гра продовжується між цими гравцями. Коли залишаться два герої, між ними про ведеться бліц – турнір.

Бажаємо вам успіху, нехай переможе сильніший.

вівторок, 31 жовтня 2017 р.

Використання спадщини В.О.Сухомлинського на уроках біології та хімії

ВИКОРИСТАННЯ СПАДЩИНИ В.О. СУХОМЛИНСЬКОГО НА УРОКАХ БОЛОГЇ ТА ХІМІЇ
Природа – величезної ваги виховний фактор,
 що накладає свій відбиток
на весь характер педагогічного процесу
 В.О. Сухомлинський
Творча спадщина В.О. Сухомлинського переконує нас у різноманітності педагогічних підходів до формування особистості учня. Нині, у період активних пошуків ефективних методів виховання гуманістичних цінностей, практична діяльність Василя Олександровича є надійним помічником у вирішенні цих важливих завдань.

Волонтери 2017

Паспорт загону волонтерів

неділю, 26 лютого 2017 р.

Таблиці і схеми з курсу біологія рослин

пагін
               
                   брунька                                       стебло                                  листок
(зачатковий пагін)                              (осьова частина)                     (бічна частина)

Стебла бувають:
За твердістю – дерев’янисті(дерева, кущі), трав’янисті(трави, молоді пагони)
За поверхнею  - ребристі(чотиригранні(кропива), тригранні(осока), округлі(соняшник), опушені, ключі(малина, шипшина), округлі(липа, тополя)
За спрямованістю – прямостоячі(вишня, кукурудза), повзучі(суниця), виткі(хміль, берізка), чіпкі(гарбуз,огірок). 

неділю, 5 лютого 2017 р.

Додатки на урок з хімії у 7 класі

Хімічний диктант:
Вірна відповідь: «Так» познач + , «ні» -

1. Людина завжди прагнула пізнати навколишній світ.
2. Хімія – це наука про речовини та їх перетворення.
3. Хімія  - це наука про розподіл хімічних речовин у Всесвіті.
4. Хімія – природнича наука.

Схеми і таблиці з біології

Царства живої природи


Рослини                        Тварини                  Бактерії               Гриби                Віруси

Процес
Функції
Живлення

Автотрофне живлення 
Гетеротрофи Паразити, хижаки Сапротрофи
 Процес надходження в організм речовин, необхідних для підтримки життєдіяльності.
 утворення (фотосинтез) органічних речовин із неорганічних із використанням енергії сонця.(рослини, ціанобактерії)
використовують для живлення готові органічні речовини(тварини,гриби)
 організми, що використовують для живлення органічні речовини живих організмів.
 — живляться органічними речовинами відмерлих організмів.
Дихання
Процес обміну газів. Усі організми дихають киснем і виділяють при цьому вуглекислий газ
Виділення
Виведення непотрібних продуктів життєдіяльності
Обмін речовин та енергії
Сукупність  процесів надходження в організм речовин і енергії із зовнішнього середовища, їх перетворення, засвоєння в організмі, розпад з виділенням енергії та виведення з організму.
Ріст
Збільшення розмірів і маси тіла(обмежений,необмежений)
Розвиток
Зміни в будові організма, які забезпечують його життєдіяльність
Рух
Зміна положення тіла, або його частин в просторі
Розмноження
Відтворення собі подібних(статеве, нестатеве, вегетативне)


Складова клітини
Характеристика
Клітинна оболонка
Щільна клітинна стінка, яка здійснює захист і обмін(у рослин містить целюлозу , у бактерій - муреїн, у тварин і грибів відсутня)
Цитоплазма
Внутрішнє середовище, пронизане ниткоподібними утворами, об’єднує всі клітинні структури
Органели
Постійні клітинні структури
1.      Ядро
Зберігає спадкову інформацію і регулює процеси життєдіяльності( у бактерій не сформоване)
2.      Пластиди
-хлоропласти
- лейкопласти
-хромопласти
( у бактерій вітсутні)
-Зеленого кольору, здійснюють фотосинтез
-Безбарвні накопичують запасні речовини(крохмаль у бульбах)
-Різнокольорові, забарвлюють квітки, плоди, осіннє листя
3.      Вакуолі
У рослин великі, заповнені клітинним соком. У тварин – дрібні, є скоротливі та травні
4.      Мітохондрії
Здійснюється дихання і накопичується енергія( у бактерій вітсутні)

Тканина
Місце розміщення
Будова
Функція
Твірні

-верхівкові

-бічні


На верхівкі стебла, кінчику корення
Всередині стела. Чи корення
Клітини дрібні, мають тонкі стінки
Дають початок іншим тканинам
Ріст у висоту і в глибину

Ріст у товщину


Покривні
-          Шкірка



-          Корок

На поверхні молодого стебла


На поверхні дворічного стебла


Живі клітини розташовані в один ряд і щільно прилягають одна до одної
Клітини мертві з товстими стінками, порожнисті
Захищають рослини від несприятливих впливів
Забезпечують зв’язок з довкіллям через продихи та сочевички(здійснюють газообмін та випаровують воду)
Основні
-хлорофілоносна

-запасаюча

-водоносна

-у клітинах листків і молодих стебел
-у клітинах серцевини
-у стеблах кактуса
Живі клітини з добре розвиненими міжклітинниками заповненими повітрям

-фотосинтез

-накопичення поживних речовин
-накопичення води
Механічна
На шболонці насінини
Як із мертвих так і з живих клітин
Надають міцності і пружності
Провідні
-ксилема(судини)




-флоема(сито
подібні трубки)
В усіх органах рослин
Послідовно з’єднані відмерлі трубчасті клітини.поперечні перетинки в яких зникли
Видовжені позбавлені ядер клітини, поперечні перетинки мають багато отворів і нагадують сито

Забезпечують висхідний рух неорганічних речовин


Забезпечують низхідний рух органічних речовин





Класифікація  рослин
Класифікація тварин
Царство
Царство
Відділ
Тип
Клас
Клас
Порядок
Ряд
Родина
Родина
Рід
Рід
Вид
Вид

Орган
Характеристика
         Функція
Корінь

-          головний

-          додаткові
-          бічні
Осьовий підземний орган

З’являється першим після проростання
З’являються на будь-якій частині рослин, але не на коренях
Відгалужуються від головного та додаткових


-          Забезпечують рослину мінеральним живленням
-          Утримують рослину у ґрунті

Кореневі системи
-          Стрижнева
-          Мичкувата
Сукупність усіх коренів рослини
Найкраще розвинений головний корінь
Головний корінь галузиться завдяки утворенню бічних коренів

Видозміна кореня
Значення
Приклади рослин
Коренеплід
Відкладання поживних речовин у головному корені
Морква, буряк
Бульбокорені
Відкладання поживних речовин у бічних  або додаткових коренях
Жоржини , батут
Повітряні корені
Вбирають воду з вологого повітря
Орхідеї
Дихальні корені
Забезпечують дихання в болотних рослин
Болотний кипарис
Ходульні корені
Утримують рослину в грунті
Кукурудза
Корені-присоски
У рослин паразитів
Омела, повитиця
Корені причіпки
Закріплюють рослину
Плющ

Зона кореня
Будова
Значення
Кореневий чохлик
Кілька шарів живих клітин
Запобігає ушкодженні верхівки кореня
Зона поділу2-3мм
Клітини твірної тканини, які постійно діляться
Дають початок усім іншим клітинам кореня
Зона росту2-4мм
Клітини твірної тканини
Клітини витягуються, ростуть та набувають постійної форми і розмірів
Всисна зона5-20мм
Вкрита кореневими волосками
Всмоктують воду з розчиненими в ній мінеральними речовинами
Провідна зона, найдовша
Починає розгалужуватись, утворюючи бічні корені
Проводить речовини до надземних органів




Добрива
Органічні                                                Мінеральні                                              Бактеріальні
-          перегній                                         - азотні                                    - препарати, що містять
-          торф                                               - фосфорні                               спори корисних мікро-
-          пташиний послід                        - калійні                                      організмів
Пагін 



                  Брунька                                    Стебло                             Листок