Тема: Складання рівнянь окисно -
відновних реакцій
Мета:
навчальна – дати учням уявлення про метод
електронного балансу; навчити урівнювати окисно-відновні реакції методом
електронного балансу;
розвиваюча – удосконалювати вміння визначати ступені окиснення
елементів за формулами сполук, передбачати поведінку у ОВР, розвивати вміння
працювати за логарифмами;
виховна – формувати культуру спілкування,
наполегливість у навчанні.
Тип уроку: комбінований.
Метод проведення: бесіда, гра, розповідь, робота за
алгоритмом, проблемні питання, робота з дидактичним матеріалом.
Обладнання: Періодична таблиця, алгоритм
визначення С.О. та складання ОВР, підручник.
“ Розум полягає не тільки у знанні,
але й у вмінні застосувати знання на ділі”
Арістотель
ХІД УРОКУ
І.
Організаійний момент.
Обговорення
епіграфа
Ми знаємо,
які реакції називають окисно-відновними. А тепер спробуємо використати свої
знання для їх складання.
Записуємо
тему уроку.
ІІ.
Актуалізація та мотивація навчальної діяльності.
Але спочатку
перевіримо свої знання.
1.
Хімічний диктант «Допиши речення»
1.Реакції, які
відбуваються зі зміною ступеня окиснення називають…(окисно-відновними)
2.Число
прийнятих або відданих електронів під час окисно-відновної реакції називають…(ступенем окиснення)
3. При втраті
електронів ступінь окиснення…(зростає)
4. При
отриманні електронів ступінь окиснення…(зменшується)
5. У простих
речовин ступінь окиснення дорівнює …(нулю)
6. Процес
втрачання електронів частинкою речовини називають…(окиснення)
7. Процес
приєднання електронів частинкою речовини…(відновлення)
8. Частинка
речовини, яка отримує електрони й
відновлюється називається…(окисником)
9. Частинка, яка втрачає електрони й окислюється називається…(відновником)
3. Робота біля дошки
1.Визначити ступінь окиснення речовин:
HCI O2
Cu SO4
Н2 Ca CO3 СІ2 AgNO3
Са HNO3 Mg
2.Доповніть схеми, указавши число електронів,
визначивши роль елемента в реакції,
вказавши процес, який відбувається.
в) Al0 ... → Al+3;
г) S0 ... → S–2.
д) Cr+2... → Cr+3;
е) S+6 ... → S–2.
4.
Самостійна робота
Виконайте завдання в підручнику ст..84
Перетворіть схему на хімічне рівняння
III. Мотивація
навчальної діяльності
Проблемне
навчання
І так на
попередньому уроці ми з’ясували, що окисно-відновні реакції відбуваються зі
зміною ступеня окиснення атомів
елементів реагуючих речовин. Окисно-відновними можуть бути реакції сполучення,
розкладу і заміщення.
Чому назва реакцій цього типу складається з
двох половинок окисно-відновні? (тому,
що участь в реакції приймають окисник і відновник)
Який окисник і відновник вам відомий? (О2, Н2)
Який окисник і відновник вам відомий? (О2, Н2)
Проте, поняття окисник і відновник
стосується не лише кисню і водню.
ІV. Засвоєння
нових знань
Розповідь учителя з елементами бесіди.
Спробуємо схематично зобразити
окисно-відновний процес
знижує
ступінь окиснення
підвищує
ступінь окиснення
Можна
використати графічний спосіб для пояснення зміни ступенів окиснення(за ним можна підрахувати кількість втрачених,
чи приєднаних електронів), який ми будемо використовувати у ході уроку.
Окиснення, відновник (-5е-)
Відновлення,
окисник (+6е-)
Отже, у
окисно-відновних реакціях йде віддача та приєднання електронів. Для таких
реакцій також виконуються фундаментальні закони: збереження маси і енергії й,
окрім цього, зберігається електронна рівновага. А який ви знаєте до цього слова
синонім? (баланс)
Дійсно для окисно-відновних реакцій:n
(е-) відданих = n (е-) прийнятих.
На основі цього ґрунтується один з
методів урівнювання ОВР - метод електронного балансу. Для
чого він потрібний?. У
багатьох випадках (наприклад, коли взаємодіють або утворюються три речовини)
традиційний добір коефіцієнтів потребує чимало часу. Переконайтесь у цьому
самі, спробувавши перетворити схему реакції
FeCl2 + O2 + HCl → FeCl3 + H2O на хімічне рівняння.(учні урівнюють)
FeCl2 + O2 + HCl → FeCl3 + H2O на хімічне рівняння.(учні урівнюють)
Отже традиційно це зробити складно.
Тому пропоную вам урівняти просте окисно - відновне рівняння за методом
електронного балансу за алгоритмом:
2.Робота з алгоритмом «Складання окисно-відновних
реакцій»:
1.
Записуємо
схему реакції Cu + O2 → Cu O
2.
Вказуємо
ступені окиснення елементів і підкреслюємо ті, які поміняли свій ступінь
окиснення Cu0 + O20 → Cu+2 O-2
3. Виписуємо
елементи, які змінили ступінь окиснення і
складаємо електронні рівняння
4
4.
Визначаємо
роль елемента
5.
Розставляємо
коефіцієнти у схемі реакції
2 Cu + O2 = 2Cu O
3.Тренувальні
вправи
(учні виконують завдання по ланцюжку, кожний учень виконує по одному етапу алгоритму)
Використовуючи алгоритм і матеріал
підручника (ст.. 85). Скласти електронний баланс, розставити коефіцієнти,
визначити відновник і окисник, визначити процес окиснення і відновлення:
FeCl2
+ O2 + H Cl → FeCl3
+ H2O Ag + HNO3 → AgNO3 + NO + H2O
H2S + Cl2 + H2O → H2SO4 + HCl
ІV. Узагальнення і систематизація знань
Виконання
вправ підручника №117,118
V. Осмислення
зв'язків у вивченому матеріалі
Сподіваюсь, що на сьогоднішньому
уроці таємниця окисно-відновних реакцій вам відкрита.
Метод
мікрофон Я сьогодні
на уроці навчилася(-вся)
VІ . Домашнє
завдання:
1.
Вивчити § 15,
виконати вправи 119, 120
2.
Підібрати
матеріали для проекту на одну із заданих
тем:
-
Значення ОВР
у побуті.
-
Шкідлива
роль ОВР
Немає коментарів:
Дописати коментар